27.1.11

Rola dorosłych w wychowaniu młodzieży

„Zdrowe myślenie, oparte na faktach, uwzględniające wiele możliwych interpretacji tego, co się dzieje, wymaga dojrzałości albo nabytych umiejętności. Rolą dorosłych jest nauczenie dziecka rozsądnego, zdrowego podejścia do trudności, niepoprzestawania na emocjonalnej ocenie sytuacji i utrzymywaniu frustracji”.

Więcej o roli dorosłych w szkoleniu dla nauczycieli na platformie APN.

26.1.11

Sport i wychowanie

Zajęcia WF-u i wychowanie? Sport i rozwiązywanie problemów życiowych? Tak. Sport odgrywa szczególną rolę w życiu młodych ludzi. Nauczyciele WF-u i trenerzy nawiązują szczególnego rodzaju relacje z podopiecznymi. To relacje oparte na szacunku i partnerstwie, sprzyjające budowaniu więzi i zaufania. Już to sprawia, że zajęcia wychowania fizycznego mogą być zarazem wychowaniem do życia. Rozwijanie własnych pasji sportowych wiąże się bowiem z pracą nad sobą i treningiem, wymagającym dyscypliny, samozaparcia. Jednak warto dawać z siebie wszystko. – Młodzi ludzie mogą być kimś dzięki sportowi – mówi Tadeusz Duda, trener boksu i kick-boxingu. – Zdobywają w ten sposób miłość, szacunek i uznanie, czyli zaspokajają swoje najważniejsze potrzeby. Dlatego ludzie, którzy trenują, mają łatwość w nawiązywaniu kontaktów i odwagę w wypowiadaniu swojego zdania.

Więcej o sporcie, zdrowiu i wychowaniu w cyklu audycji „Zdrowo na sportowo”, dostępnych dla uczestników Akademii Profesjonalnego Nauczyciela.