2.12.10

Sześć procent dobra

Dziś na APN pojawiła się następna część kursu „Psychologiczne aspekty wspierania rozwoju uczniów. Skrypt 6 nosi tytuł „Umiejętność komunikowania się z ludźmi przejawem inteligencji emocjonalnej”.

Autorki szkolenia, Ewa Kosińska i Barbara Zachara, podają w nim między innymi wyniki swojej ankiety, którą przeprowadziły wśród uczniów (13–17 lat) zamieszkujących jedno z krakowskich osiedli. Ankieta dotyczyła najczęściej poruszanych w domu rodzinnym tematów. Wyniki, niestety, nie napawają optymizmem! Co najmniej niepokojące jest to, że młodzi ludzie najrzadziej od rodziców i bliskich słyszą dobre informacje albo informacje, które nie byłyby w żaden sposób nacechowane, zwaloryzowane: to tylko 6% wszystkich tematów. Najczęściej za to spotykają się z narzekaniem na szkołę i nauczycieli. Aż 42% wszystkich ankietowanych słyszy najwięcej takich komentarzy!

Nie zdajemy sobie sprawy, że przez na pozór niegroźne, ciągłe utyskiwanie na rzeczywistość, budujemy w młodym człowieku obraz świata jako miejsca wrogiego, pozbawionego jasnych i dobrych stron. Swoją postawą nieświadomie powodujemy, że dzieci mogą zacząć szukać dobra poza domem. A to przecież najlepszy sposób, by wepchnąć je w objęcia sekt, dilerów, alkoholu. Pomyślmy o tym!

Poniżej pełne wyniki ankiety krakowskich badaczek.

Tematy najczęściej poruszane w domach rodzinnych badanej grupy:
- krytyka szkoły, nauczycieli: 42%,
- krytyka kościoła, księży: 24%,
- krytyka państwa, rządu: 22%,
- krytyka sąsiadów: 6%,
- pozytywne opinie, rozmowy bez ocen rzeczywistości: 6%.

--
Odwiedź inne miejsca APN:
www.akademianauczyciela.pl
profil na Facebooku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz